הנגשת אתרים

מהי נגישות לאינטרנט?האינטרנט הוא המדיום השוויוני ביותר: כולם יכולים לגלוש, כולם יכולים להקים אתר, כולם יכולים לקרוא מידע, כולם יכולים לקבל שרות ולהביע את עצמם. אמרנו כולם? מסתבר שטעינו.

כמו בעולם האמיתי, כך גם בעולם המקוון אנשים עם מוגבלות נתקלים בקשיים ומחסומים בנסותם לגלוש באינטרנט.

"מוגבלויות" בהקשר של שימוש במחשב וגלישה באינטרנט :

למה להנגיש?הנגשה של אתרי אינטרנט היא עניין מוסרי, חוקי, אישי, חברתי ועסקי כאחד. מכל כיוון שנסתכל על זה הנגשה היא הדבר הנכון.

הפן המוסרי


נסה לדמיין את המצב הבא: החלטת ללכת לקולנוע. התור לקופות ארוך, אתה ממתין בסבלנות 15 דקות. בהגיעך לקופה נאמר לך שאזלו הכרטיסים. אתה נשארת בחוץ. מה אתה מרגיש עכשיו? תסכול? כעס? כך בדיוק מרגישים אנשים עם מוגבלויות, כשהם נתקלים באתר לא נגיש - השאירו אותם בחוץ. לאנשים עם מוגבלויות, יש זכות מוסרית להיות חלק מהעולם המקוון. על בעלי אתרים, מתכנתים ומעצבים גראפיים, חלה החובה המוסרית לבנות עולם וירטואלי ללא מחסומים עולם הפותח את דלתותיו לכולם.

הפן החוקי


חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, 1998, קובע במסגרת העקרונות הכלליים, את חובתם של גופים ציבוריים לתת שירות לאנשים עם מוגבלות, במסגרת השירותים הניתנים והמיועדים לכלל הציבור, תוך ביצוע ההתאמות הנדרשות. לאדם עם מוגבלות ישנה אפוא, הזכות לקבל את השירות המוצע לציבור על-ידי גופים אלו, באמצעות האינטרנט כמו לכלל הציבור.

בתחילת שנת 2005 חוקק בכנסת פרק משלים לחוק שיויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות. פרק הנגישות מחייב הנגשה של מקומות ושירותים ציבוריים. החוק מגדיר נגישות כך: אפשרות הגעה למקום, תנועה והתמצאות בו, שימוש והנאה משירות, קבלת מידע הניתן או המופק במסגרת מקום או שירות או בקשר אליהם, שימוש במתקניהם והשתתפות בתכניות ובפעילויות המתקיימות בהם, באופן שוויוני, מכובד, עצמאי ובטיחותי.

רוב המדינות המפותחות בעולם חוקקו חוקים המתייחסים לנגישות של טכנולוגיות מידע ותקשורת ובכללן אתרי אינטרנט. קיימות גישות שונות לחקיקה, חלק מהמדינות מגדירות את הנגישות כחלק מזכויות האזרח ולכן מחייבות הנגשה, חלקן מחייבות את מוסדות המדינה והציבור לרכוש רק מוצרים ושירותים נגישים, אחרות מחייבות נגישות רק עבור מוצרים ותחומים מסוימים וכן הלאה.

הפן האישי


המושג "אנשים בעלי מוגבלויות" מעורר בדרך כלל אסוציאציה של בעלי מוגבלויות חמורות - עיוורים, נכים, חרשים וכד'. למעשה, המוגבלויות החמורות, הן רק קצה אחד של קו הרצף, עליו מצויים רוב בני האדם. ניקח לדוגמא את חוש הראיה: בקצה אחד של קו הרצף מצויים העיוורים המוחלטים, אחריהם, אנשים המוגדרים לקויי ראיה ואחריהם כל מרכיבי המשקפיים למיניהם (אנשים הסובלים מקוצר ראיה, רחק ראיה), אנשים הסובלים מבעיות ראיה שנובעות מהזדקנות, עיוורי צבעים ועוד. כל האנשים הללו, עלולים לסבול מקשיי נגישות - חלקם הגדול מתקשה לקרוא אותיות קטנות על גבי המסך, חלקם מתקשה לקרוא כתב על רקע צבעוני או רקע לא אחיד וכדומה. תפיסת המוגבלות כקו רצף נכונה לכל סוגי היכולות שלנו: פיזיות, חושיות, קוגניטיביות ושפתיות. כמעט ואין אדם שבמהלך חייו אינו נתקל במוגבלות כלשהי, מולדת, זמנית (שבירת יד), או בשל הזדקנות. לכן, נגישות משרתת גם אותך באופן אישי ואת בני משפחתך וחבריך.

הפן החברתי


החברה הישראלית אינה מתייחסת לאנשים עם מוגבלויות כאל אנשים שווים. אנו נוטים לחשוב על אנשים בעליות מוגבלויות כעל אנשים ש"לא מסוגלים". רבים מרימים גבה למשמע העובדה שאנשים עיוורים גולשים באינטרנט, הולכים לקולנוע, רוכבים באופניים, מקיימים יחסי מין, מתחתנים ומולידים ילדים.

מילת המפתח היא מתן הזדמנות שווה . בעולם המקוון, הזדמנות שווה היא היכולת לגלוש, לקבל שירותים, לסחור, לקבל מידע ולפתח מערכות יחסים. העולם המקוון הוא הזדמנות פז עבור אנשים עם מוגבלויות, "לעקוף" את מוגבלותם ולהיות כאחד האדם, ללא לטישת מבט, ללא סטיגמות וללא רחמים.

המחשב והאינטרנט, מאפשרים לאנשים עם מוגבלויות קשות, הנתונים לחסדיהם של בני משפחה ומטפלים, להתנייד בחופשיות במרחב הוירטואלי ולהשתלב בחברה, בתרבות ובעבודה כמו כולם. המחשב והאינטרנט, מאפשרים לאנשים עם מוגבלויות, להיות עצמאיים ותורמים לעצמם ולחברה ובכך לצמצם את הנטל המוטל על בני המשפחה והחברה.

עמידה בהנחיות הנגישות יוצרת עולם וירטואלי נטול מכשולים ומעניק לכולם הזדמנות שווה.

הפן הכלכלי - עסקי


כאמור, מוגבלות אינה נחלתם של מעטים. רוב בני האדם לוקים במהלך חייהם במוגבלויות שונות. לפי הערכתנו למעלה מ 25% מהאוכלוסייה סובלים מבעיות נגישות לאינטרנט. כ 25% מהקהל הפוטנציאלי שלך, עלול להיתקל בבעיית נגישות באתר שלך שתגרום לעשות הקליק הבא ולעבור לאתר אחר - אתר נגיש.

כמה עולה להנגיש אתר? התשובה פשוטה, אם מדובר באתר חדש ההשקעה בפיתוחו כאתר נגיש, מהווה רק כ 5% תוספת לעלות הפיתוח. אם מדובר באתר קיים, ההשקעה גבוהה יותר ותלויה במבנה האתר. מכל מקום, בראיה כוללת, ההשקעה משתלמת.

למאמר בנושא פיתוח אתרים נגישים בשיטת הסטנדרטים החדשים.

לדף הצהרת הנגישות של ארטיס

פרטים נוספים :
קבוצת המשימה "נגישות לאינטרנט".
אתר נגישות ישראל
תרגום הנחיות הנגישות לעברית

חזרה למעלה
כל הזכויות שמורות © www.artis.co.il