בניית אתרים

בניית אתרים ופיתוח אתרים הם מונחים דומים אך לא זהים. פיתוח אתרים הוא התהליך הכולל, מאפיון הצרכים ועד העלייה לאוויר.

בניית אתרים היא עבודת הקידוד בפועל.
לכאורה אין זה מעניין את מזמין האתר איך מתבצע הקידוד, בפועל לאופן הקידוד משמעויות רבות.

אתר בנוי היטב יקצר את זמן טעינת הדפים.
גולש המחכה זמן רב לעליית דף יוותר בדרך כלל על הדף ויתכן שעל האתר כולו.

תאימות לדפדפנים שונים.


בניית האתר צריכה לספק מענה לדפדפנים שונים. בשנים האחרונות נהננו מהפריוולגיה לפתח רק לאינטרנט אקספלורר שהחזיק כ 95% משוק הדפדפנים ואילו נטסקייפ הלך ונחלש. היום פיירפוקס וחבריו תופסים נתח ניכר מהשוק, נתח זה הולך וגדל ויש אומרים שיאפיל על האקספלורר. בזירה הנוכחית לא כדאי לוותר על חלק גדול כל כך מהגולשים הפוטנציאלים ולכן חשוב שהקוד יתמוך בכל הדפדפנים העיקריים.

תאימות לרזולוצות מסך שונות.


בניית האתר צריכה לספק מענה לגולשים המשתמשים במסכים בעלי רזולוציות שונות.

נכון להיום, שנת 2013 מתחלקים הגולשים המשתמשים במחשב כך:
1% גולשים ברזולוצית מסך 800X600.
9% גולשים ברזולוצית מסך 1024X768.
90% גולשים ברזולוצית מסך גבוהה יותר.
בנוסף 21% מהמשתמשים מגיעים לאתר ממכשיר טלפון נייד או טאבלט בעלי רצולוציות רבות ושונות היום קבוצת משתמשי 800X600 הולכת וקטנה, נכון לרגע כתיבת שורות אלו הקבוצה מכילה כ 15% מהגולשים. הסיבה העיקרית לשינוי נובעת משיפור המסכים. למרות האמור לעיל אין אנו יכולים להתעלם מקבוצה זו, 15% זה עדין כמות אדירה במספרים אבסולוטים. התאמה לרזולוציות מסך שונות יכולה להתבצע בכמה דרכים:

תכנון קשיח ל 1024X768

, יתרון השיטה הוא בהוזלת עלויות ובתכנון לפי המכנה המשותף הנמוך. בשיטה זו אומנם יהיה בזבוז שטח מסך לגולשי הרזולוציה הגבוהה אבל לאף גולש לא תהיה גלילה רוחבית.

תכנון מתרחב

, תכנון ברירת מחדל ל 1024X768 ומתיחת האלמנטים ברזולוצית גבוהות יותר - יתרון השיטה הוא בשמירה על פרופורציות האתר בשתי הרזולוציות אך עלויות הבנייה יעלו בהתאם.

תכנון רספונסיבי

, תבנון לטווחי רצולוציות שונות בשלוש נקודות עצירה.
בתכנון כזה יבנה האתר פעם אחת עם כל תכניו אך עיצובו יושפע משלושה קבצים נפרדים שיתענו בהתאם לרזולוציה בה המשתמש גולש

תכנון אדפטיבי

בניית האתר בצורה שונה לכל פלטפורמה מחשב / טלפון נייד / טאבלט, מתוך הנחה שבכל פלטפורמה צרכי המשתמשים והרגלי השימוש שונים ולכן יהיה שוני בתכנים ובאופן הצריכה שלהם.

בניית אתרים בשיטת ה"סטנדרטים החדשים".

- הפרדת התוכן מהעיצוב ע"י שימוש בקוד סטנדרטי - XHTML וCSS
קידוד בשיטת הסטנדרטים החדשים מקפלת בתוכה יתרונות עצומים.

קיצור זמן טעינת הדפים :


שיטת העבודה מקצרת את זמן טעינת הדפים - בימינו הגולש מקבל החלטה אם להשאר באתר או להמשיך הלאה בשניות ספורות, כדאי אם כן להעביר עליו את המידע העקרי מהר וללא המתנה מיותרת.

חיסכון ברוחב פס :


חיסכון ברוחב הפס מקבל משמעות בשני מקרים : האחד - כאשר יש לנו תנועה רבה באתר וזה צריך להעביר את המידע במהירות לצרכנים רבים, השני - כאשר אנו חוסכים בעלויות אכסון האתר.

תמיכה ע"י דפדפנים גם בעתיד :


מועצת האינטרנט העולמית (3W) התחייבה לתמוך בסטנדרטים הללו גם בשנים שיבואו עלינו לטובה. לאומת זאת ככל הנראה הדפדפנים החדשים יפסיקו לתמוך בקוד הישן ואתרים רבים ברשת יהפכו לבלתי אפשריים לגלישה.

נגישות לאנשים :


אתר הבנוי נכון יוכל להקרא ע"י אנשים בעלי לקויות שונות, מלקויות מוטוריות (אפשרות לגלישה דרך מקלדת)
עד עוורים המשתמשים בדפדפנים המקריאם להם את תוכן האתר. הסטנדרטים מגדירים צורך בטקסטים חלופים, תגיות מונחות תוכן ולא עיצוב, אינדוקס ליניארי של תוכן וכו. כל אלה יגרמו לאתר להיות נגיש לכמה שיותר גולשים.

נגישות לפלטפורמות :


אתר הבנוי בסטנדרטים החדשים יפעל היטב ללא קשר לדפדפן (אקספלורר פיירפוקס נטסקייפ), מערכת הפעלה או קונסולה (מחשב נייח, מחשב נייד, טלפון נייד, מחשב כף יד, טלוויזיה וכו)

נגישות למנועי חיפוש :


אחת המגמות החדשות ישנות (עבדנו כך גם בשנת 2000) אותן מחזירים הסטנדרטים היא הפרדת העיצוב מהתוכן. אחד מתוצרי הלוואי של שיטה זו היא ידידותיות למנועי חיפוש ושיפור הדרוג של האתר.

שינויים ותחזוקה :


הפרדת העיצוב מהתוכן גם מאפשרת שינויים ותחזוקה קלים באתר.

בשורה התחתונה בניית אתרים מקצועית תספק בהכרח תוצאות טובות יותר.
חזרה למעלה
כל הזכויות שמורות © www.artis.co.il